Rekomendowane dla Ciebie

Stacja miłość - scenariusz przedstawienia wielkopostnego

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 89,00 zł 89.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

„Stacja Miłość” to scenariusz przedstawienia wielkopostnego połączony z drogą krzyżową, z którego można wyodrębnić rozważania. Elastyczna konstrukcja daje możliwość realizacji samego nabożeństwa.

Proponuję abyśmy razem opowiedzieli ludziom o kochającym Bogu, byśmy w tej sztuce, w tej drodze krzyżowej, skupili się na Jego miłości do nas. Rozważajmy Mękę Pańską wpisaną w ludzkie życie. Wszak Jezus stał się człowiekiem, aby cierpieć jak my, dając wiarygodne świadectwo. Możemy też być pewni, że gdy my cierpimy, On jest blisko i towarzyszy nam. My sami, nie raz umęczeni, możemy jeszcze pełniej zrozumieć ofiarę Syna Bożego. To misterium cierpienia Boga i człowieka przebiega po osi zbawienia, czyli osi miłości.

UWAGA! Płyta ze słuchowiskiem pt. „Stacja Miłość – słuchowisko” dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa Biała Łódka może posłużyć aktorom na etapie prób. Może też służyć modlitwie czyli codziennym rozważaniom Męki Pańskiej.  

O scenariuszu

„Stacja Miłość” to trzyaktowy scenariusz przedstawienia wielkopostnego ilustrowanego muzyką, efektami dźwiękowymi i utworami muzycznymi. Przeznaczony jest do realizacji raczej przez osoby dorosłe. Optymalnym rozwiązaniem jest grupa aktorów w różnym wieku z przewagą starszej młodzieży, dorosłych i udziałem dwojga dzieci.

Zespół aktorski

Sztukę tę można przygotować w niewielkim składzie, np. dziesięcioosobowym, mnożąc role dla jednego aktora lub odczytując rozważania z uwzględnieniem skromnego udziału aktorskiego. Jednak optymalna ilość aktorów to około20 – 30 osób. Do tego może dojść chór i wokaliści.

Czas trwania

Czas trwania pełnego przedstawienia wraz z kompletem piosenek, nie licząc przejść pomiędzy stacjami, to 1 godzina 10 minut.

Mając świadomość, że scenariusz będzie realizowany w różnych okolicznościach i przez różne wiekowo i ilościowo zespoły aktorskie, a także uwzględniając regionalne przywiązanie do tradycyjnych schematów misterium (udział aktorów w kostiumach ŻOŁNIERZY, JEZUSA, PIŁATA, KAPŁANÓW, NIEWIAST, itd.) proponuję trzy opcje (do wyboru) dotyczące Aktu II – drogi krzyżowej,. Jej rozważania osadziłem we współczesności ale przenikają się one ze scenami biblijnymi. Nie są to jednak rozważania Męki Pańskiej, lecz Boga cierpiącego w człowieku:

1.  Opcja pełna

Realizujący przedstawienie z rozmachem, pragnący zachować tradycyjne postaci kojarzone z męką Pańską, z zastosowaniem kostiumów i rekwizytów, budują dwa przenikające się plany – biblijny i współczesny. Konkretne rozwiązania znajdują się we wprowadzeniu do początkowych stacji.

UWAGA! Jeżeli warunki lokalowe czy plenerowe pozwalają na to, to LEKTOR i ewentualny CHÓR czy WOKALIŚCI powinni znajdować się w neutralnym miejscu. Np. LEKTOR na ambonce a CHÓR i WOKALIŚCI na chórze lub gdzieś indziej, poza planem.

2.  Opcja niepełna

Zespół aktorski (realizujący rozważania) działa na jednym planie a tło stanowi zastana w plenerze lub w kościele konkretna stacja drogi krzyżowej wyrażona rzeźbą, płaskorzeźbą czy obrazem. W pomieszczeniu może to być także obraz z projektora, czyli forma prezentacji.

3. Opcja minimum

Scenariusz można też zrealizować czytając rozważania z podziałem na role lub przez jednego LEKTORA. Należy wówczas uzupełnić tekst o osobowe formy czasowników, np.: Malchos odpowiedział:… lub Jan spojrzał na niego i rzekł… itd. W tej opcji również można korzystać bez ograniczeń ze ścieżki dźwiękowej do scenariusza.

Poszczególne stacje drogi krzyżowej starałem się tak przygotować, by spełniły oczekiwania:

- tych, którzy nie mogą wykorzystać całości lub po prostu wybiorą wersję najprostszą scenariusza, ograniczając się do czytania na tle muzyki ilustracyjnej, efektów dźwiękowych i pieśni, a także

- tych, którzy mają możliwość i zechcą zaprezentować mniejszą formę teatralną, czyli krótkie scenki jak i

- tych, którzy zechcą zrealizować przedstawienie (nierzadko uliczne, w plenerze) z rozmachem, w pełnym wymiarze.

W scenariuszu nie skupiam się na tym, co pomiędzy stacjami, bo to już indywidualna sprawa każdego z Realizujących.

 

- Akt I wraz z utworem kończącym dialog Jana z Malchosem trwa niecałe 10 minut. Malchos był sługą arcykapłana.

W Akcie pierwszym występują: JAN, MALCHOS, WOKALISTA/KA i (ewentualnie) CHÓR

- Akt II to rozważania drogi krzyżowej z perspektywy prawdy biblijnej o kochającym Bogu. Walorem tych rozważań jest to, że można je zrealizować w trzech formach:

·      krótkiej formy teatralnej, połączenia teatru kostiumowego ze współczesnym albo

·      teatru współczesnego z niewielkim udziałem ról kostiumowych lub

·      czytania na role bądź przez jednego LEKTORA.

W Akcie drugim występują postaci biblijne znane z misterium męki pańskiej a także przedstawiciele nas, współczesnych: OJCIEC, MATKA, SYN, CÓRKA, DZIECKO, CZŁOWIEK itd. Przy każdej stacji jest podany skład występujących.

 - Akt III. W tym krótkim akcie dwaj UCZNIOWIE Jezusa dają świadectwo o kochającym Bogu. Ich mowę puentują dwa utwory.

Ścieżka dźwiękowa:

Ścieżka dźwiękowa składa się z utworów w wersji z wokalem i bez, czyli podkładów muzycznych, muzyki ilustracyjnej oraz efektów dźwiękowych. W sumie jest 6 piosenek z wokalem, 6 podkładów muzycznych i 18 ilustracji muzycznych.

UWAGA! Płyta ze słuchowiskiem pt. „Stacja Miłość – słuchowisko” dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa Biała Łódka może posłużyć aktorom na etapie prób. Może też służyć modlitwie czyli codziennym rozważaniom Męki Pańskiej.

Życzę twórczej i owocnej realizacji!

Adam Szafraniec


 

UWAGA! WAŻNE!

- Na płycie ze ścieżką dźwiękową znajdują się dwa pliki tekstowe (jeden z pełnym tekstem a drugi z nieco skróconym) w formacie WORD ze scenariuszem do edycji (można drukować i nanosić uwagi) oraz projekt plakatu w dwóch formatach.

- Obowiązującym i ostatecznym jest tekst znajdujący się w książce. W pliku tekstowym dołączonym do płyty mogą wystąpić minimalne różnice z tekstem książkowym (bazowym). Mogą to być jedynie nieznaczne różnice, jednak na etapie pierwszych prób warto skonfrontować oba teksty.

- W razie zniszczenia lub zagubienia nośnika CD nie ma możliwości zakupienia samej płyty ze ścieżką dźwiękową. Współczesne technologie pozwalają zaraz po nabyciu zgrać zawartość płyty na komputer i posiadać bezpieczne archiwum.

- Zgodnie z prawem autorskim, nabycie publikacji (książka plus płyta) uprawnia do wykorzystywania jej na użytek własny. Scenariusza i CD nie wolno w całości lub w częściach kopiować, rozpowszechniać ani przekazywać osobom trzecim.

 

Odtwarzacz:
 • Akt I dialog Jana z Malchosem
 • Stacja II
 • Stacja VI
 • Stacja IX
 • Akt III
 • Akt III 2
 • Ucichła Jerozolima
 • Piosenka - Stacja miłość
 • Twój syn - piosenka
 • Do końca nas umiłował
 • Uczyń serce moje
 • Uwielbiam Twoje imię - piosenka

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl