Jak stworzyć udane przedstawienie? 0
Jak stworzyć udane przedstawienie?

Praca sceniczna z dziećmi lub młodzieżą to świetny sposób na wszechstronny rozwój i doskonała zabawa dla wszystkich. Jej efekt - udane przedstawienie - to nagroda za wysiłek i zaangażowanie. Co trzeba wiedzieć, aby efekt końcowy zawsze był satysfakcjonujący? Co decyduje o tym, że spektakl jest udany?

Podstawą na pewno jest pomysł i scenariusz. Niektórzy własne wizje ubierają w scenopis, inni korzystają z „gotowców”. Bez względu na wybór opcji, już na etapie selekcji bądź tworzenia scenariusza powinno być widać, że daje on duże szanse sukcesu na scenie. Zamiast scenariuszy sztampowych lepiej wybierać takie, które czymś zaskakują i prowokują wizję przedstawienia już przy pierwszym czytaniu. Scenariusz powinien być dostosowany do grupy wiekowej, z którą będzie realizowany. Niedopasowanie w tym zakresie może być przyczyną porażki na scenie. Ponadto dobry scenariusz powinien przewidywać odpowiednią ilość ról, tak aby została zaangażowana cała grupa czy klasa. Każde dziecko chce brać udział w ciekawym przedsięwzięciu i zaistnieć w teatralnej przestrzeni. Wybierając scenariusz dobrze popatrzeć na niego i pod tym kątem. Zwłaszcza w szkole i przedszkolu przygotowywanie występów powinno być płaszczyzną do zacieśniania relacji i budowania jedności wśród dzieci. Nikogo nie należy wykluczać z tego przedsięwzięcia.

Kiedy już decyzja dotycząca wyboru scenariusza zostanie podjęta, trzeba zająć się muzyką i scenografią. To niezbędne elementy występów i trzeba im poświęcić trochę uwagi. Zwłaszcza muzyka, piosenki i ścieżka dźwiękowa muszą, w zależności od sceny, doskonale uzupełniać tekst mówiony, stanowić dla niego piękne tło i spójnie budować nastrój. Przy braku możliwości skorzystania z pomocy profesjonalnych muzyków dobrze jest zdecydować się na ofertę scenariusza sprzedawanego wraz ze ścieżką dźwiękową, niezbędnymi odgłosami i piosenkami w wersjach z wokalem i bez. To znacznie ułatwia sprawę. Jednak nawet wtedy konieczny jest przynajmniej dobrej jakości sprzęt i nagłośnienie. Nawet najlepiej przygotowane przedstawienie, w którym nie słychać kwestii aktorów, a mikrofony sprzęgają wydając dźwięki głośniejsze niż puszczana muzyka, powoduje zawód u aktorów i niesmak u widowni. Także praca reżysera idzie w takim wypadku na marne. Występ od początku do końca musi być dobrze nagłośniony. Trochę inaczej ma się sprawa ze scenografią. Tu jest więcej swobody, gdyż dobre przedstawienie może się odbyć także przy minimalnym udziale scenografii. Najważniejszy jest dobry pomysł na zagospodarowanie sceny, przy uwzględnieniu tematyki i przesłania spektaklu. Dotyczy to także strojów.

Sprawdź nasze scenariusze przedstawień

 

Co jeszcze jest potrzebne, aby stworzyć udane przedstawienie? Na pewno zapał reżysera, którym potrafi zarazić wszystkich zaangażowanych i dobra atmosfera. Chociaż każda grupa, która przystępuje do realizacji przedsięwzięcia scenicznego jest inna, to dzielenie się pasją, talentami i pomysłami oraz twórcza współpraca zawsze gwarantują sukces sceniczny. Wspólny wysiłek podejmowany w czasie prób zbliża, buduje dobre relacje i służy ich zacieśnianiu. Zwykle jest także połączony z doskonałą zabawą, a zawsze stanowi dobre wykorzystanie czasu. Im więcej dzieci i młodzieży zostanie wciągniętych w przygodę z teatrem, tym lepiej!

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl