Jakie piosenki włączać dziecku? 0
Jakie piosenki włączać dziecku?

Piosenka powinna zatem towarzyszyć dziecku od pierwszych dni życia. Warto zadbać o jej częstą obecność przy dziecku, gdyż pomaga w harmonijnym rozwoju małego człowieka , przede wszystkim w zakresie intelektualno-emocjonalnym. Wykorzystanie muzyki w procesie wychowania pozwala na kształcenie wrażliwości muzycznej i zamiłowania do muzyki. Aby jednak osiągnąć te cele, trzeba umieć prawidłowo wybrać piosenkę dla dziecka. Przede wszystkim powinna ona być dostosowana do jego wieku - poziomu rozwoju i wiedzy o otaczającym świecie. I chodzi tu o dopasowanie zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej. Mądre teksty piosenek dla dzieci powinny traktować o sprawach ważnych w życiu małego słuchacza, wyzwalać dobre emocje, uczyć dobroci i wrażliwości oraz w sposób nienachlany i z humorem przekazywać treści edukacyjne . Także linia melodyczna, rytm i skala piosenki powinny uwzględniać wiek odbiorcy. Tylko taką piosenkę bowiem łatwo będzie dziecku zaśpiewać, polubić i zapamiętać. Tylko w taką piosenkę dziecko się wsłucha i ją przeżyje. Tylko piosenka umiejętnie stworzona dla dzieci w danym wieku ma szansę je ubogacić i dobrze wpłynąć na ich rozwój.

Kiedy spośród dostępnej oferty wyselekcjonowane zostaną piosenki dopasowane do wieku pociechy, warto spośród nich wybierać i puszczać dziecku te, które pasują do aktualnego czasu - pory roku, świąt czy wydarzeń w życiu rodziny i dziecka. Piosenki i muzyka pomagają zmierzyć się z emocjami i ich nadmiernym nagromadzeniem w czasie szczególnych przeżyć. Pomagają także, przez  śpiew i taniec, pozbyć się negatywnych emocji i wyrazić te pozytywne. Jak pisał Jeremi Przybora w cytowanym na wstępie tekście:

"Piosenka pomoże na wiele

Na co dzień jak i na niedzielę

Na to żebyś Ty patrzał weselej"

Sięgajmy więc po wesołe piosenki dla dzieci i używajmy ich jako remedium na smutki i zły humor, bo:

"Po to wiążą słowo z dźwiękiem kompozytor i ten drugi
Żebyś nie był bez piosenki, żebyś nigdy jej nie zgubił
Żebyś w sytuacji trudnej mógł lub mogła westchnąć z wdziękiem:
Życie czasem nie jest cudne, ale przecież mam piosenkę"

Zaszczepmy w dzieciach ten prosty sposób na poprawę nastroju. Zabierajmy je często w muzyczne podróże, puszczajmy piosenki właściwe dla ich wieku, poziomu rozwoju i aktualnego nastroju. Uczmy je życia z piosenką w tle, bo to zaprocentuje w ich przyszłym życiu.

Sprawdź nasze piosenki w dziale: Muzyka dla dzieci.

 

Doceniajmy autorów tekstów i muzyki ze starannością tworzących piosenki dla dzieci. Wnoszą oni nieoceniony wkład w rozwój wrażliwości i inteligencji emocjonalnej najmłodszych. Korzystajmy często z ich twórczości dla dobra naszych pociech. Piosenka jest dobra na wszystko!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl