Ołówek do pasowania - scenariusz na ślubowanie klas pierwszych

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 59,00 zł 59.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 3.86479
Producent: -
Kod produktu: 413

Opis

To prosty do realizacji scenariusz, niewymagający specjalnej scenografii ani niestandardowych kostiumów. Jest to jednoaktowe przedstawienie rozpisane na wiele małych ról. Jedyną obszerniejszą jest rola BOCIANA - profesora Klepki. Przewidywany czas trwania samego przedstawienia (bez dodatkowych elementów takich jak pasowanie czy oficjalne przemówienia) przeplatanego czterema piosenkami – 25 - 30min.

Publikacja składa się z książki oraz płyty CD ze ścieżką dźwiękową. Na płycie znajdują się cztery utwory w wersji z wokalem i bez (podkłady muzyczne) oraz muzyka ilustracyjna. Są też pliki tekstowe ze scenariuszem w programie WORD, projekt plakatu w dwóch rozmiarach a także pdf z zapisem nutowym. Wszystko zaczyna się z zaskoczenia – jakby bez powitania zebranych gości i sceny wstępnej. Chodzi o zaintrygowanie widowni. To co publiczności wyda się przed spektaklowym zamieszaniem w istocie będzie już pierwszą sceną. Proszę zadbać o ten element zaskoczenia. Ważne, aby zaciekawić widzów od początku.

Pasowanie na ucznia, to istotne i mocno przeżywane wydarzenie w życiu pierwszaków. Zabawna fabuła powinna rozładować napięcie i sprawić, że oficjalna uroczystość nie będzie nudna i „usztywniona”. Ale to nie znaczy, że scenariusz jest banalny i pozbawiony treści patetycznych. Są wiersze, monologi, dialogi i piosenki nawiązujące do wartości narodowych ale także uwrażliwiających na los człowieka i zachęcające do postaw prospołecznych –czyli ukazujących szkołę z misją.

Proponujemy do przedstawienia zaangażować uczniów klas starszych, kilkoro rodziców, a może też Dyrektora/kę szkoły i kogoś z nauczycieli. To są tylko sugestie a nie wymagane rozwiązania. Oczywiście po przeczytaniu scenariusza wyobraźnia reżysera uaktywni się i za tymi postaciami zobaczy konkretne twarze. Proszę pamiętać, że ostateczna ilość ról może się znacznie różnić od tej sugerowanej przeze mnie. Każdy musi dostosować scenariusz do możliwości szkoły, do warunków scenicznych i ilości aktorów. Z pewnych kwestii można​ zrezygnować albo rozbudować nieco poszczególne sceny. Ufam doświadczeniu osób przygotowujących, jestem przekonany, że wspólnie osiągniemy pożądany efekt.

Wielu nauczycieli pytało mnie o scenariusz dotyczący pasowania na ucznia, wielu od lat wprost prosiło o napisanie czegoś stosownego. Wychodzimy naprzeciw prośbom, prosząc zarazem o wyrozumiałość. Chodzi o adaptację scenw konkretnym środowisku. O ile dla jednych będzie on optymalny, dla drugich zbyt obszerny a dla innych niedostatecznie obfity w treść i role. Uwzględnienie konkretnych warunków, ilości uczniów w danej szkole, jest niezbędne. Zdając sobie sprawę z mnogości wydarzeń w miesiącach jesiennych, postanowiłem przygotować jak najprostszy w realizacji scenariusz, który nie będzie spędzał snu z powiek osób odpowiedzialnych za przygotowanie ale spełniający oczekiwania.

FABUŁA:
- Na scenie, która na oczach publiczności dopiero jakby się klaruje, pojawia się DYREKTOR (to powinien być rzeczywisty dyrektor placówki a nie aktor) i
strwożonym głosem pyta, czy ktoś nie widział lub nie dostrzega gdzieś na sali pod krzesłami, wielkiego ołówka do pasowania na ucznia. Publiczność nie wie,
że właśnie zaczęło się przedstawienie.
- Kilkoro DZIECI wnosi w kocu na scenę chorego BOCIANA. Okazuje się, że to jest słynny autor podręcznika do przyrody. Towarzyszy mu BOCIANOWA i
LEKARZ.
- NAUCZYCIELE rozpoznają w nim pisarza i wykorzystując jego obecność zapraszają do spotkania z UCZNIAMI. Tak naprawdę chodzi o zyskanie czasu i
odnalezienie ołówka.
- BOCIANY zaprzyjaźniają się z DZIEĆMI, poznają ich problemy i wygłaszają patetyczne myśli o szkole.
- Na koniec tej sceny animują wspólną zabawę przy bardzo radosnej, interaktywnej piosence. Pojawiają się trzy postaci z baśni.
- Nauczyciele skupieni na braku ołówka zobowiązują UCZNIÓW starszych klas do sprawdzenia wiedzy kandydatów na pasowanie, a sami udają się na naradę.
- NAUCZYCIELE wracają i wydają oświadczenie, że z braku ołówka pasowanie odbędzie się – jeżeli BOCIAN pozwoli – przy pomocy jego dzioba. ​
- Nagle w ręce dzieci wpada CHOCHLIK, który skradł ołówek. Wszystko dobrze się kończy.
- Piosenka na pasowanie, wiersze.

SCENOGRAFIA
Akcja przedstawienia rozgrywa się na scenie przygotowanej na okoliczność  pasowania na ucznia, a zatem nie muszę sugerować specjalnej, dedykowanej tej
fabule scenografii.
Występują: BOCIAN, BOCIANOWA, LEKARZ, MAMA, TATA, DYREKTOR/KA, WYCHOWAWCZYNI, PANI MATMA, PANI ANGIELSKA, PAN POLSKI, PANI
PRZYRODA, PAN WF, PANI HISTORIA, DZIECI – ilość dowolna, po przeczytaniu scenariusza każdy reżyser rozda role na miarę zespołu aktorskiego jakim dysponuje, WOKALIŚCI, KACZKA DZIWACZKA, KUBUŚ PUCHATEK - rola epizodyczna, BRZYDKIE KACZĄTKO - rola epizodyczna (z tych trzech ról tak naprawdę istotna jest tylko rola KACZKI DZIWACZKI).

W najbliższych dniach zamieścimy fragmenty ścieżki dźwiękowej.

ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA

1. Profesor Klepka - podkład
2. No co ty?- podkład
3. Muzyka ilustracyjna
4. Cukrowa wata- podkład
5. Dziecko – podkład

WERSJE z wokalem:
6. Profesor Klepka
7. No co ty?
8. Cukrowa wata
9. Dziecko

Odtwarzacz:
  • Cukrowa wata - fragment
  • No co ty-fragment
  • Pasowanie-slubowanie-fragment
  • Profesor-klepka-fragment

Dane techniczne

Książka 1 szt
Autor Adam Szafraniec
ISBN 978-83-63810-22-1
Oprawa Miękka
Płyta CD 1 szt.
Liczba utworów 9
Wersje instrumentalne Tak

Opinie o produkcie (4)

23 października 2016

Dzień dobry, Panie Adamie, bardzo dziękuję za możliwość wykorzystania kolejnego scenariusza Pana autorstwa- Pasowanie na ucznia. Przyznam, iż praca z dziećmi najmłodszymi, które przekroczyły dopiero próg szkoły, na początku realizacji poszczególnych kwestii, nie była prosta. Właściwe opanowanie wymownych tekstów dla 12 małych uczniów z wiejskiej szkółki, w dodatku nieprzejawiających zdolności teatralnych, było dość trudne. Wczoraj odbyło się przedstawienie... Chcę powiedzieć Panu- dziękuję.Wprowadzony ruch na scenie, trochę własnych pomysłów, ale takich, które nie psułyby Pana zamysłu, oczywiście, zachwyciły wszystkich widzów, dzieci, rodziców, nauczycieli, gości.Proszę więc nie ustawać w wykorzystywaniu swojego twórczego potencjału i tej kreatywności, która, jak Pan widzi, przydaje się nie tylko mnie :) Niedługo przystępuję do realizacji następnego scenariusza jasełkowego. Proszę zacząć myśleć o kolejnym, bo to juz ostatni pomysł bożonarodzeniowy, który zabieram Panu do swojej pracy;) Pozdrawiam ciepło w ten słotny dzień.

22 sierpnia 2018

Panie Adamie! Kończą nam się pomysły na przedstawienia bożonarodzeniowe. Zagraliśmy już niemal wszystko. Prosimy też o kolejny scenariusz BAJKOWY :)

9 września 2018

Kolejne jasełka planuje w 2019r. Pozdrawiam serdecznie

9 września 2019

W 2018 roku miałam zaszczyt skorzystać ze scenariusza "Pisk Białego orła". To była wspaniała przygoda.Teraz przymierzam się do "Ołówek do pasowania" i już nie mogę się doczekać. Panie Adamie jestem wdzięczna za pomoce. Dziękuję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl