W nauczycielu mam przyjaciela - scenariusz przedstawienia na Dzień Edukacji Narodowej

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 65,00 zł 65.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

„W nauczycielu mam przyjaciela” to scenariusz przedstawienia do realizacji z uczniami przede wszystkim na Dzień Edukacji Narodowej, ale także na zakończenie roku szkolnego czy przy okazji święta patrona szkoły bądź jubileuszu placówki. Rzeczywistość szkolna nabiera tu szczególnego wymiaru nie tylko z uwagi na zabawne i wiele mówiące nazwiska nauczycieli: Kazimierz Dolny, Ada Mackiewicz, Kuba Kapłanek, Anna Myszka. Na konferencji podsumowującej rok nauki jak w soczewce widać wszystkie radości i problemy społeczności szkolnej, którą tworzy zarówno grono pedagogiczne jak i uczniowie. To w końcu ich wspólny świat, w którym liczą się osiągnięcia, oceny, rekordy, ale i relacje. Zdarzają się incydenty ze ślimakiem – żelkiem czy wodą w kieszeni oraz istnieją poważne problemy -  z agresją uczniów, spóźnieniami, nauką i emocjami nastolatków. Ta szkolna rzeczywistość została przedstawiona  z dużą dawką humoru. A najważniejsze jest przesłanie sztuki, którą zrealizujecie na postawie tej publikacji: uczeń w nauczycielu ma przyjaciela, który go zna, wspiera i walczy o niego jeśli potrzeba. Dopełnieniem całości są piosenki, które uzupełniają fabułę i mogą być wykorzystane w oderwaniu od scenariusza. Sam jego tekst również może być modyfikowany – poszczególne sceny można pominąć bądź zestawić według własnych potrzeb. Realizacja tego spektaklu to dobra zabawa dla wszystkich i gwarantowany sukces na scenie!

Fragment scenariusza


 

SCENOGRAFIA
Stół w kształcie litery C przygotowany do konferencji podsumowującej rok szkolny. W środku „podkowy” miejsce przygotowane na KAGANEK OŚWIATY. Tło według Państwa wyobraźni i możliwości. Odradzam napisy w tle, takie jak np. ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ itp. Proponuję raczej zastosowanie symboliki graficznej. Ciekawym pomysłem może się okazać przygotowanie tła sceny z fotoportretów nauczycieli tworzących Waszą wspólnotę szkolną lub portrety wykonane przez dzieci. A może karykatury?


WYSTĘPUJĄ:
DYREKTOR, ANITA GIĘTKA (WF), KAZIMIERZ DOLNY (przyroda), MONIKA CAŁKA (matematyka), EMILIA PRZYTULANKA (nauczanie początkowe — klasa 0), OLGA NIANIANIA (nauczanie początkowe — klasa I), RÓŻA POLIPKO (nauczanie początkowe — klasa II), EWA KOSZAŁEK (nauczanie początkowe — klasa III), ANNA MYSZKA (informatyka), JULIA BECKHAM (język angielski), GIENEK RĄCZKA (technika), LAURA SMYCZEK (muzyka — klasa V), LAURA OBRAZIK (plastyka — klasa IV), ADA MACKIEWICZ (język polski), KUBA KAPŁANEK (katecheza — ksiądz lub osoba świecka), WERONIKA KRÓL (historia), DUCH TEATRU (rola epizodyczna), FILIP, BARTEK.


Optymalna obsada przedstawienia to 18 ról aktorskich i jedna wokalna oraz kilku- lub kilkunastoosobowy chórek. Oczywiście, można przedstawienie zrealizować w skróconej wersji, w mniej licznym składzie aktorsko-wokalnym. Chórek mogą również tworzyć aktorzy siedzący przy stole konferencyjnym, a partie solowe mogą przejąć poszczególni aktorzy-nauczyciele.


W centralnym miejscu krzesło DYREKTORA. Jego samego jeszcze nie ma. Na prawo i lewo od dyrektorskiego krzesła siedzą nauczyciele. Rozmawiając, oczekują DYREKTORA.

Nr 1 na CD. Dzwonek szkolny


Rozlega się dzwonek. DYREKTOR (lub DYREKTORKA) dostojnym krokiem zmierza w stronę środka podkowy (nauczyciele milkną), niosąc w ręku z namaszczeniem płonący już kaganek oświaty (może też zapalać go dopiero po ustawieniu), stawia go na specjalnie przygotowanym miejscu (jeśli jeszcze kaganek nie płonie, to DYREKTOR go zapala).


Nr 2 na CD Kaganek oświaty


DYREKTOR wypowiada sakramentalne słowa
Proszę państwa, oto kaganek oświaty.
WSZYSCY
Niechaj rozjaśni nasze umysły!
Słowa te wypowiadane są na tle wyciszonego początkowo wstępu do piosenki (około 20 sekund).

KAGANEK OŚWIATY


1. Kaganku Oświaty
Płomieniu skrzydlaty
Płoń
W tle nauki.
Światłości poznania
Owocu słuchania
Świeć
Jak latarnia.


Refren:
Wiatr mądrości dmie
W górę pniemy się
Wiatr nauki dmie
Wprost na szczyt
Wiatr mądrości dmie
W górę pniemy się
Wiatr nauki dmie
Wprost na szczyt
Unosi nas.

2. Tu słowa jak rzeki
Wciąż płyną przez wieki
W głąb
Przenikają
Aż rozum napoją
I głowę uzbroją
W treść
Światłodajną.

Refren: Wiatr mądrości itd.


DYREKTOR
No, proszę państwa, możemy — jak to się mówi — zaczynać.
ANITA GIĘTKA (podnosi rękę)
Panie Dyrektorze, czy mogę wyjść do toalety?
KAZIMIERZ DOLNY
No właśnie, proponuję zacząć od… przerwy.
DYREKTOR
Panie Dolny, czy pan to wnioskuje poważnie?
KAZIMIERZ DOLNY
Panie dyrektorze, czekamy na pana już czterdzieści pięć minut.
DYREKTOR
A któraż to godzina?
MONIKA CAŁKA
Czternasta czterdzieści pięć, panie dyrektorze.
DYREKTOR
Ojojoj! Jak to się mówi… spóźniłem się. A zatem, koledzy i koleżanki, zarządzam przerwę.
KAZIMIERZ DOLNY (patrząc na zegarek)
Start!
Pani GIĘTKA zrywa się pędem do toalety. Pozostali z zapartym tchem wpatrują się w KAZIMIERZA DOLNEGO, a on wstając, spogląda na zegarek i mierzy czas pani GIĘTKIEJ. Ta po chwili wraca.
KAZIMIERZ DOLNY (klaszcząc, woła)
29,54! Brawo!
WSZYSCY (klaszcząc)
Brawo!
Pani GIĘTKA z dumą wypisaną na twarzy zajmuje swoje miejsce.
DYREKTOR zaczyna konferencję.
Pani Anito, to genialny czas. Obawiam się jednak, że w tej pogoni za rekordem nie zachowuje pani higieny osobistej.
ANITA GIĘTKA
Ależ, panie dyrektorze…
DYREKTOR
Niebywałe. Pani mnie wpędza w kompleksy. Dość bicia rekordów nauczycielskich. Zaczynamy konferencję. Zapoznajmy się z rekordami uczniowskimi.
WSZYSCY
Jak to się mówi.
DYREKTOR
Słusznie — jak to się mówi. Witam kolegów i koleżanki na konferencji podsumowującej rok szkolny. Oto porządek posiedzenia. Punkt pierwszy: ocena wyników nauczania. Punkt drugi: ocena realizacji programu. Punkt trzeci: wnioski i ogłoszenia.
Przystępujemy do oceny wyników nauczania. Pani Emilia — wychowawczyni klasy zerowej. Proszę, koleżanko, o — jak to się mówi — podsumowanie dokonań pani podopiecznych.
EMILIA PRZYTULANKA (mówi z manierą opiekunki małych dzieci)
Panie dyrektorku, jeśli idzie o klasę zerową, to mogę wyraźnie powiedzieć, że mam z nimi zero kłopotków. Jak ich widzę idących tą drożynką do szkółki, to wzruszam się. Takie to jeszcze delikatne stworzonka. Wszystkie moje dzieciątka są jak aniołki…
DYREKTOR
Taak… A ten incydent ze ślimakiem?
ANNA MYSZKA
Ze ślimakiem? O co chodzi?
WSZYSCY (oprócz Emilii)
O co chodzi?
DYREKTOR
Pani Emilia prowadziła z dziećmi zajęcia na szkolnej rabatce (jeśli na terenie szkoły nie ma rabatki, to można to zdanie zamienić na: Pani Emilia prowadziła z dziećmi zajęcia na terenie gospodarstwa rolnego, w ogródku warzywnym). Wówczas to pewien mały aniołek imieniem (tutaj dobrze byłoby wstawić imię jakiegoś łobuza z zerówki) Leoś dostrzegł pomiędzy jarzynami ślimaka nagiego…
ANNA MYSZKA
Nagiego ślimaka?
KAZIMIERZ DOLNY
Ślimak nagi to gatunek ślimaka. Charakteryzuje się między innymi tym, że nie posiada skorupy. Pani Anna nigdy takiego stworzonka nie widziała?
ANNA MYSZKA
Ale zobaczy. W Internecie. Escape!
DYREKTOR (przywołując grono do porządku)
Koleżanko, kolego… Ów aniołek wziął ślimaka w dłoń i niepostrzeżenie włożył go do torebki koleżanki Przytulanki, która w środku miała żelki i od czasu do czasu, w tajemnicy przed dziećmi, sięgała po nie. Nie umknęło to jednak uwadze uczniów, którzy postanowili swojej pani zrobić psikusa.
ANNA MYSZKA
O shift! Pani Emilio, zjadła pani ślimaka?
EMILIA PRZYTULANKA
Pani Anno, co ja przeżyłam! Najlepiej opowiedzą pani same dzieci. Domyślam się, że wszyscy uczniowie już wiedzą.

Odtwarzacz:
  • W nauczycielu mam przyjaciela - zwiastun muzyczny

Dane techniczne

Autor Adam Szafraniec
ISBN 978-83-63810-03-0
Liczba stron 39
Oprawa Miękka
Płyta CD 1 szt.
Liczba utworów 3
Wersje instrumentalne Tak

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (2)

1 października 2018

Panie Adamie, dziękuję serdecznie za ten scenariusz! Już podczas przygotowań na próbach humorystyczny tekst wywoływał masę uśmiechu na naszych twarzach ale samo przedstawienie wyszło jeszcze lepiej! :) Szkoda, że w tym roku nie pojawił się nowy scenariusz, ale zekam z niecierpliwościa na kolejny :) Pozdrawiam, Bożena.

2 września 2019

Bardzo zabawny, dający wiele radości zarówno na etapie prób jak i podczas akademii scenariusz. Realizowałam to przedstawienie ze swoimi uczniami w poprzednim roku. Wszyscy byli zachwyceni :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl