Światłość w ciemności świeci - scenariusz jasełek dla przedszkolaków

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 65,00 zł 65.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Scenariusz jasełek pt. „Światłość w ciemności świeci” w wersji dla przedszkolaków i dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej to pełna humoru opowieść o pochodzeniu szopki i jasełkowych przedstawień oraz o narodzeniu Jezusa. W pierwszym akcie akcja toczy się w Greccio, gdzie św. Franciszek dał początek jasełkom, a w drugim akcie fabuła przenosi nas do Betlejem. Przedstawienie w lekkiej formie przekazuje trudne dla dzieci prawdy dotyczące Wcielenia Syna Bożego i Jego miłości do człowieka. Część kwestii została napisana wierszem, co ułatwi małym aktorom ich opanowanie. Wielość postaci pozwala na zaangażowanie całej grupy przedszkolaków czy klasy. Poza bohaterami zawsze występującymi w jasełkach- Maryja, Józef, Aniołowie, Pasterze, trzej Królowie, przewidziane są znaczące dla opowieści liczne role Zwierząt, a także Dzieci – Wieków. Scenariusz pozwala także na połączenie teatru żywego z kukiełkowym. Może być wystawiony w całości, bądź okrojony według potrzeb – poszczególne sceny, ścieżka dźwiękowa i specjalnie do tego scenariusza napisane i skomponowane pastorałki to materiał, z którego bogactwa można skorzystać wiele razy i na różne sposoby.

Ważna informacja: Książka zawiera gratis - scenariusz adwentowy pt. "Zanim rozbłyśnie światłość", który może sie stać I aktem sztuki pt. "Światłosc w ciemnosci świeci". Aby zrealizować ten krótki scenariusz (wprowadzający w jasełka) z dźwiękiem, można dokupic płytę pt. "Zanim rozbłyśnie światłość".

UWAGA! Wyczerpał się nakład książki, ale to nie jest przeszkodą w nabyciu tej publikacji, bowiem na płycie ze ścieżką dźwiękową zamieściliśmy scenariusz w wersji cyfrowej (Word) do pobrania i wydrukowania oraz zapis nutowy w pdf. Aby pobrać te pliki należy kliknąć prawym przyciskiem myszki na ikonkę płyty, a gdy się pojawi tabelka z poleceniami, to należy kliknąć OTWÓRZ. Do muzyki powracamy klikając ODTWÓRZ. 

Fragment scenariusza


 

AKT I


Występują: NARRATOR, FRANCISZEK i jego BRACIA, OWCE, WIEKI. Mogą też wystąpić dzieci, tworzące żywą scenografię, np.: DRZEWA.


Nr 1 na CD. Muzyka ilustracyjna I


Jeśli chodzi o scenografię, to wczytując się w tekst scenariusza, sami najlepiej zaprojektujecie scenę, mając na uwadze możliwości lokalowe i sceniczne. Sądzę, że w I akcie można wykorzystać wyłącznie „żywą” scenografię (czyli znajdujących się na scenie aktorów). W tym scenariuszu proponuję dwie alternatywne opcje:
— teatr żywy z kukiełkowym, szczególnie w wersji dla przedszkolaków
albo:
— teatr żywy.
Muzyka wprowadza w akt I. Na scenę wchodzi NARRATOR, ubrany w białą tunikę. Gdy zajmie swe miejsce, wyciszamy muzykę.
NARRATOR


Odkąd Syn Boży przyszedł na świat, na ziemi zapanowała światłość. Mijały wieki.

Nr 2 na CD. Bębny.

Na scenę wchodzą w rytmie bębnów dzieci-WIEKI1. Jest ich 12. Mają na sobie białe tuniki. Gdy dzieci zajmą wyznaczone miejsca, bębny cichną.

NARRATOR
Światłość panowała na ziemi. Wielu ludzi chciało naśladować Jezusa. Wśród nich był jeden, imieniem Franciszek. Żył na przełomie XII i XIII wieku. Mieszkał we Włoszech, pochodził z Asyżu. Szedł przez życie, czyniąc dobro. Kochał ludzi i zwierzęta.

Dzieci przebrane za owce lub dzieci z kukiełkami i zaimprowizowanym teatrzykiem wchodzą na scenę. Gdy są gotowi do występu, pojawia się FRANCISZEK w brązowym habicie z kapturem na głowie, najlepiej boso.
Bywało, że Franciszek przemawiał do nich, a one go rozumiały. Franciszek przebywał właśnie w Greccio, małej wiosce leżącej kilkadziesiąt kilometrów na północ od Rzymu. Gdy wędrował dębowym lasem, który porastał wzgórze, dostrzegł pasące się na łące stadko owiec. Franciszek radośnie pozdrowił zwierzęta i przywołał je do siebie, by opowiedzieć im historię o narodzeniu Pana Jezusa.
Dla tych, którzy zdecydują się na teatrzyk kukiełkowy, proponuję, by w poniższej scenie role OWIEC zagrali jednak żywi aktorzy.

FRANCISZEK

Owieczki, siostry moje! Opowiem wam, jak to było z narodzinami Jezusa.
W Palestynie zarządzono spis ludności. Wszyscy Żydzi wraz ze swymi rodzinami wyruszyli w drogę, nie zważając na trudności. A każdy do miasta, z którego pochodził. Betlejem przepełnione, w gospodach aż wrzało. Maryja z Józefem, wypełniwszy prawo, już mieli powracać, nagle coś się stało. Maryja poczuła się gorzej..., zasłabła. Szukali pomocy, pukali do domów, lecz ich los nie obchodził nikogo. Udali się za miasto i tam po kryjomu... Nie wiadomo, gdzie...


OWCE
Bee. Ojcze Franciszku, my wiemy, gdzieeee...
Nasi przodkowie opowiadali
Jak Zbawiciela wspólnie witali. Bee...
FRANCISZEK
Czy to możliwe...? Opowiadajcie!
Nadstawiam ucha...
Waszej historii chętnie wysłucham.

Nr 3 na CD. Piosenka „Pokój i dobro”.


Wstęp do piosenki. NARRATOR mówi na tle muzyki. To trwa kilkanaście sekund, po czym na scenę wchodzi wokalista(ka) i śpiewa piosenkę do granej melodii. W trakcie śpiewu OWCE opowiadają zasłuchanemu FRANCISZKOWI, wchodząc sobie w słowo (chciałbym, żeby aktorzy tworzyli żywe, ale nieme tło dla muzyki). FRANCISZEK łapie się za głowę, bije brawo, śmieje się, otwiera szeroko usta, kręci głową, wznosi ręce ku niebu, przyklęka, tańczy (publiczność oczywiście nie słyszy rozmowy, bo zagłusza ją piosenka). Spontaniczna reakcja południowca.
NARRATOR
Zwierzęta opowiadały o Pańskim narodzeniu. Franciszek z radością słuchał niezwykłej historii. Jego serce wypełniało uwielbienie, a wzruszenie wyciskało łzy.
W czasie trwania piosenki, przed ostatnim refrenem, OWCE opuszczają scenę.


POKÓJ I DOBRO


1. Święty Franciszek
Niesie nadzieję
Która rozbłysła
W małym Betlejem.

2. Białym światełkiem
Rozpala ziemię
Ten biedaczyna
Boży szaleniec.
Refren:
Pokój i dobro!
Pokój i dobro!
Pokój i dobro!
Pokój nam!
Pokój i dobro!
Pokój i dobro!
Pokój i dobro!
Pokój wam!

3. Ojciec Franciszek
Kocha zwierzęta
Kiedy się modli
O nich pamięta.

4. Boże stworzenia
Ziemianie zacni
On was mianuje
Małymi braćmi.
Refren:
Pokój i dobro itd.


W czasie ostatnich powtórzeń refrenu wchodzą na scenę inni BRACIA (mogą to być dorośli) i dołączają się do śpiewu, tańcząc. Dzieci-WIEKI schodzą ze sceny w dowolnym momencie wybranym przez reżysera.
FRANCISZEK (zwraca się do BRACI)
Bracie Janie i wy, braciszkowie, zwierzęta opowiedziały mi dokładnie, co wydarzyło się w Betlejem. Musimy opowiedzieć tę historię innym ludziom. Nieopodal w lesie znajduje się jaskinia. Z Bożą pomocą przedstawimy historię narodzenia Syna Bożego a Pana naszego. W jaskini zbudujemy szopkę, urządzimy jasełka. Zaprosimy ludzi, radość będzie wielka.


Są dwa warianty:
1) na oczach publiczności dorośli (czyli BRACIA), ubrani np. w brązowe habity lub jakieś ubogie stroje, budują scenografię; po zakończeniu prac zasłaniamy stajenkę np. kotarą, a pod jej osłoną wchodzą aktorzy i zajmują swoje miejsca w stajence;
2) stajenka jest elementem scenografii, przygotowana wcześniej, lecz zasłonięta kotarą.

NARRATOR
Brat Jan z Greccio wraz z innymi zakonnikami niezwłocznie przystąpili do pracy. Franciszek zaś udał się do papieża Honoriusza, by zapytać, czy misterium takie może urządzić. Papież z radością pobłogosławił Franciszka i jego dzieło. Gdy Franciszek powrócił, zastał wszystko przygotowane tak, jak sobie życzył. Wraz z braćmi zaprosili wszystkich okolicznych mieszkańców.


Nr 4 na CD. Muzyka ilustracyjna II


BRACIA w czasie trwania muzyki wychodzą do publiczności, rozdają zaproszenia, rozwieszają na sali plakaty i radośnie obwieszczają…
Ludzie! Ludzie! Dzisiejszej nocy w jaskini, w lesie, coś szczególnego można zobaczyć! Zapraszamy na przedstawienie!

NARRATOR
Zapadła noc. Ludzie podążali na wzgórze, drogę do jaskini oświetlały liczne pochodnie, zatknięte w skalne szczeliny. Światłość nowo narodzonego opromieniała wszystkich, przezwyciężając noc.


 

Odtwarzacz:
  • Swiatlosc w ciemnosci swieci - zwiastun muzyczny

Dane techniczne

Autor Adam Szafraniec
ISBN -
Liczba stron 64
Oprawa Miękka
Płyta CD 1 szt.
Liczba utworów 5
Wersje instrumentalne Tak

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (8)

12 lipca 2013

Za nami już trzy udane występy jasełek wg najnowszego Pana scenariusza Światłość w ciemności świeci. Jesteśmy wypełnieni radością! Ponownie okazało się, że scenariusz jest na wysokim poziomie i zachwycił publiczność. Na szczególne uznanie zasługuje świetnie dopasowana do scenariusza ścieżka dźwiękowa i muzyka Pana Artura Kaszowskiego, a także słowa Pana pięknych i niepowtarzalnych pastorałek. Dzięki nim z naszego przedstawienia powstało niezwykłe widowisko teatralne. Przyznaję, że było nad czym pracować, ale patrząc na rezultat naszej pracy wiem, że warto było się mozolić. W imieniu swoim i moich dzieciaczków składam gorące podziękowania za tak ciekawy i niezwykle porywający scenariusz. Pozdrawiamy.” Marta Pastuszak

7 sierpnia 2013

WITAM. SCENARIUSZ I PASTORAŁKI SĄ CUDOWNE. MOJE DZIECI NAUCZYŁY SIĘ WSZYSTKICH POZYCJI W CIĄGU DWÓCH DNI. SA PO PROSTU OCZAROWANE. BARDZO DZIĘKUJĘ.

7 sierpnia 2013

Bardzo piękne jasełka. Napisane lekkim językiem,ze szczyptą humoru. Niebanalne melodie, pełne energii, zmieniające się w zależności od treści jasełek Mnie się bardzo podobają. Są niepowtarzalne, dlatego je kupuję. Zofia Bojanowska Poznań

7 sierpnia 2013

Za nami już trzy udane występy jasełek wg najnowszego Pana scenariusza Światłość w ciemności świeci. Jesteśmy wypełnieni radością! Ponownie okazało się, że scenariusz jest na wysokim poziomie i zachwycił publiczność. Na szczególne uznanie zasługuje świetnie dopasowana do scenariusza ścieżka dźwiękowa i muzyka Pana Artura Kaszowskiego, a także słowa Pana pięknych i niepowtarzalnych pastorałek. Dzięki nim z naszego przedstawienia powstało niezwykłe widowisko teatralne. Przyznaję, że było nad czym pracować, ale patrząc na rezultat naszej pracy wiem, że warto było się mozolić. W imieniu swoim i moich dzieciaczków składam gorące podziękowania za tak ciekawy i niezwykle porywający scenariusz. Pozdrawiamy

7 sierpnia 2013

Witam serdecznie! Panie Adamie jasełka Światłość w ciemności świeci są rewelacyjne. Miałam już wcześniej napisać, ale wciąż jeździmy i wystawiamy jasełka Wspaniały scenariusz i piosenki (zarówno muzyka jak i słowa). Ze względu na ograniczenie czasowe część franciszkańską okroiliśmy. Zrobiliśmy wersję z kukiełkami, najmłodsi widzowie byli nimi zachwyceni, a starszym podobały się proste i głębokie teksty. Tutaj zamieściliśmy naszą inscenizację: cz.1 http://www.youtube.com/watch?v=YsF2C0PONU4 cz.2 http://www.youtube.com/watch?v=tYZLAGFcsCM Pozdrawiam serdecznie i dziękujemy za wspaniały scenariusz!

25 grudnia 2016

Rewelacja !!!!!!!!!!!!!!!! Polecam ten scenariusz wszystkim nauczycielom i katechetom. Jasełka - " NA CZASIE " dla współczesnych odbiorców. Gratulacje dla Pana Adama, Pana Artura i całej grupy twórców !!!!!! Czekam na kolejne scenariusze na Boże Narodzenie.

21 listopada 2020

Może być

22 stycznia 2024

Film i zdjęcia z realizacji tego scenariusza: https://zw.pl/SP-nr-2-we-Wschowie-oczarowala-publicznosc-jaselkami-Uczniowie-wystapili-razem-z-nauczycielami-VIDEO,151850&

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl