Stacja miłość (WERSJA CYFROWA) - scenariusz przedstawienia wielkopostnego / ALBUM MP3 + SCENARIUSZ GRATIS
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
„Stacja Miłość” to scenariusz przedstawienia wielkopostnego połączony z drogą krzyżową, z którego można wyodrębnić rozważania. Elastyczna konstrukcja daje możliwość realizacji samego nabożeństwa.
Proponuję abyśmy razem opowiedzieli ludziom o kochającym Bogu, byśmy w tej sztuce, w tej drodze krzyżowej, skupili się na Jego miłości do nas. Rozważajmy Mękę Pańską wpisaną w ludzkie życie. Wszak Jezus stał się człowiekiem, aby cierpieć jak my, dając wiarygodne świadectwo. Możemy też być pewni, że gdy my cierpimy, On jest blisko i towarzyszy nam. My sami, nie raz umęczeni, możemy jeszcze pełniej zrozumieć ofiarę Syna Bożego. To misterium cierpienia Boga i człowieka przebiega po osi zbawienia, czyli osi miłości.
UWAGA 1 Ta publikacja jest dostępna rwniez w wersji ksiązkowo płytowej. Kliknij: KSIĄŻKA z CD
UWAGA 2 Płyta ze słuchowiskiem pt. „Stacja Miłość – słuchowisko” dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa Biała Łódka może posłużyć aktorom na etapie prób. Może też służyć modlitwie czyli codziennym rozważaniom Męki Pańskiej.
O scenariuszu
„Stacja Miłość” to trzyaktowy scenariusz przedstawienia wielkopostnego ilustrowanego muzyką, efektami dźwiękowymi i utworami muzycznymi. Przeznaczony jest do realizacji raczej przez osoby dorosłe. Optymalnym rozwiązaniem jest grupa aktorów w różnym wieku z przewagą starszej młodzieży, dorosłych i udziałem dwojga dzieci.
Zespół aktorski
Sztukę tę można przygotować w niewielkim składzie, np. dziesięcioosobowym, mnożąc role dla jednego aktora lub odczytując rozważania z uwzględnieniem skromnego udziału aktorskiego. Jednak optymalna ilość aktorów to około20 – 30 osób. Do tego może dojść chór i wokaliści.
Czas trwania
Czas trwania pełnego przedstawienia wraz z kompletem piosenek, nie licząc przejść pomiędzy stacjami, to 1 godzina 10 minut.
Mając świadomość, że scenariusz będzie realizowany w różnych okolicznościach i przez różne wiekowo i ilościowo zespoły aktorskie, a także uwzględniając regionalne przywiązanie do tradycyjnych schematów misterium (udział aktorów w kostiumach ŻOŁNIERZY, JEZUSA, PIŁATA, KAPŁANÓW, NIEWIAST, itd.) proponuję trzy opcje (do wyboru) dotyczące Aktu II – drogi krzyżowej,. Jej rozważania osadziłem we współczesności ale przenikają się one ze scenami biblijnymi. Nie są to jednak rozważania Męki Pańskiej, lecz Boga cierpiącego w człowieku:
1. Opcja pełna
Realizujący przedstawienie z rozmachem, pragnący zachować tradycyjne postaci kojarzone z męką Pańską, z zastosowaniem kostiumów i rekwizytów, budują dwa przenikające się plany – biblijny i współczesny. Konkretne rozwiązania znajdują się we wprowadzeniu do początkowych stacji.
UWAGA! Jeżeli warunki lokalowe czy plenerowe pozwalają na to, to LEKTOR i ewentualny CHÓR czy WOKALIŚCI powinni znajdować się w neutralnym miejscu. Np. LEKTOR na ambonce a CHÓR i WOKALIŚCI na chórze lub gdzieś indziej, poza planem.
2. Opcja niepełna
Zespół aktorski (realizujący rozważania) działa na jednym planie a tło stanowi zastana w plenerze lub w kościele konkretna stacja drogi krzyżowej wyrażona rzeźbą, płaskorzeźbą czy obrazem. W pomieszczeniu może to być także obraz z projektora, czyli forma prezentacji.
3. Opcja minimum
Scenariusz można też zrealizować czytając rozważania z podziałem na role lub przez jednego LEKTORA. Należy wówczas uzupełnić tekst o osobowe formy czasowników, np.: Malchos odpowiedział:… lub Jan spojrzał na niego i rzekł… itd. W tej opcji również można korzystać bez ograniczeń ze ścieżki dźwiękowej do scenariusza.
Poszczególne stacje drogi krzyżowej starałem się tak przygotować, by spełniły oczekiwania:
- tych, którzy nie mogą wykorzystać całości lub po prostu wybiorą wersję najprostszą scenariusza, ograniczając się do czytania na tle muzyki ilustracyjnej, efektów dźwiękowych i pieśni, a także
- tych, którzy mają możliwość i zechcą zaprezentować mniejszą formę teatralną, czyli krótkie scenki jak i
- tych, którzy zechcą zrealizować przedstawienie (nierzadko uliczne, w plenerze) z rozmachem, w pełnym wymiarze.
W scenariuszu nie skupiam się na tym, co pomiędzy stacjami, bo to już indywidualna sprawa każdego z Realizujących.
- Akt I wraz z utworem kończącym dialog Jana z Malchosem trwa niecałe 10 minut. Malchos był sługą arcykapłana.
W Akcie pierwszym występują: JAN, MALCHOS, WOKALISTA/KA i (ewentualnie) CHÓR
- Akt II to rozważania drogi krzyżowej z perspektywy prawdy biblijnej o kochającym Bogu. Walorem tych rozważań jest to, że można je zrealizować w trzech formach:
· krótkiej formy teatralnej, połączenia teatru kostiumowego ze współczesnym albo
· teatru współczesnego z niewielkim udziałem ról kostiumowych lub
· czytania na role bądź przez jednego LEKTORA.
W Akcie drugim występują postaci biblijne znane z misterium męki pańskiej a także przedstawiciele nas, współczesnych: OJCIEC, MATKA, SYN, CÓRKA, DZIECKO, CZŁOWIEK itd. Przy każdej stacji jest podany skład występujących.
- Akt III. W tym krótkim akcie dwaj UCZNIOWIE Jezusa dają świadectwo o kochającym Bogu. Ich mowę puentują dwa utwory.
Ścieżka dźwiękowa:
Ścieżka dźwiękowa składa się z utworów w wersji z wokalem i bez, czyli podkładów muzycznych, muzyki ilustracyjnej oraz efektów dźwiękowych. W sumie jest 6 piosenek z wokalem, 6 podkładów muzycznych i 18 ilustracji muzycznych.
UWAGA! Płyta ze słuchowiskiem pt. „Stacja Miłość – słuchowisko” dostępna w sklepie internetowym Wydawnictwa Biała Łódka może posłużyć aktorom na etapie prób. Może też służyć modlitwie czyli codziennym rozważaniom Męki Pańskiej.
Życzę twórczej i owocnej realizacji!
Adam Szafraniec
UWAGA! WAŻNE!
- Na płycie ze ścieżką dźwiękową znajdują się dwa pliki tekstowe (jeden z pełnym tekstem a drugi z nieco skróconym) w formacie WORD ze scenariuszem do edycji (można drukować i nanosić uwagi) oraz projekt plakatu w dwóch formatach.
- Obowiązującym i ostatecznym jest tekst znajdujący się w książce. W pliku tekstowym dołączonym do płyty mogą wystąpić minimalne różnice z tekstem książkowym (bazowym). Mogą to być jedynie nieznaczne różnice, jednak na etapie pierwszych prób warto skonfrontować oba teksty.
- W razie zniszczenia lub zagubienia nośnika CD nie ma możliwości zakupienia samej płyty ze ścieżką dźwiękową. Współczesne technologie pozwalają zaraz po nabyciu zgrać zawartość płyty na komputer i posiadać bezpieczne archiwum.
- Zgodnie z prawem autorskim, nabycie publikacji (książka plus płyta) uprawnia do wykorzystywania jej na użytek własny. Scenariusza i CD nie wolno w całości lub w częściach kopiować, rozpowszechniać ani przekazywać osobom trzecim.
Odtwarzacz:
-
Akt I dialog Jana z Malchosem
-
Stacja II
-
Stacja VI
-
Stacja IX
-
Akt III
-
Akt III 2
-
Ucichła Jerozolima
-
Piosenka - Stacja miłość
-
Twój syn - piosenka
-
Do końca nas umiłował
-
Uczyń serce moje
-
Uwielbiam Twoje imię - piosenka